آقای صنعت

تارنمای جــامـع نیازمنــدی های ایـــــــران و خرید و فروش اینترنتی

تصویر شماره صنعت خودرو سازی ایران
مقالات | آقای صنعت پنجشنبه 18 اردیبهشت 1399 669بازدید

صنعت خودرو سازی ایران

امروزه بسیاری از افراد با استفاده از  صنعت , کسب درآمد می کنند . مشاغل صنعتی روز به روز در حال پیشرفت و گسترش می باشند. از جمله پرسود ترین و پرطرفدار ترین صنایع , صنعت خودرو سازی می باشد.

در این مقاله به بررسی مختصری در مورد نحوه پیدایش و شکل گیری این صنعت در ایران می پردازیم.

صنعت خودروی ایران

صنعت خودروی ایران در سال ۱۳۴۴ با مونتاژ جیپ در پارس­ خودرو متولد شد. در ادامه پارس ­خودرو با امریکن موتورز و جنرال موتورز قرارداد بست. این نخستین­ بار در تاریخ فعالیت جنرال موتورز بود که این شرکت، خارج از آمریکا با شرکتی دیگر در تولید خودروهای آمریکایی همکاری می کرد. در این زمان به ­طور عمده ماشین­ های لوکس و گران قیمت در پارس­ خودرو تولید می­ شد.

یک سال بعد، در سال ۱۳۴۵ سید محمود خیامی شرکت ایران­ ناسیونال را تاسیس کرد. وی در ابتدا با بنز برای تولید اتوبوس و مینی بوس قرار داد بست. این دو شرکت همکاری بسییار خوبی با هم داشتند و محصولات بسیار خوبی را تولید کردند.

از طرفی، بنز با شرکت خاور برای تهیه کامیون قرارداد بست. نکته قابل توجه در این همکاری, تشابه موتور و نیروی محرکه ی این دو محصول بود , طوری که می شد از موتور یکی از این دو محصول , برای محصول دیگر استفاده کرد.

همین همکاری باعث شد شرکت بنز در ایجاد کارخانه موتورسازی تبریز شریک شود و به همکاری خود با ایران ادامه دهد. این شراکت به تولید برخی از قطعات کامیون، اتوبوس و مینی بوس در ایران منجر شد.

این یک همکاری خوب بود که تا چند سال پیش هم ادامه داشت.

همزمان با فعالیت­ های ایران ­ناسیونال، شرکت سایپا هم با سیتروئن فرانسه قرارداد بست و تیراژ تولید را افزایش داد.

سپس رنو وارد بازار ایران شد. سایپا در ابتدا رنو ۵ را وارد ایران کرد. سایپا بعد از انقلاب هم سال ­ها با تولید رنو ۵ به حیات خود ادامه داد.

صنعت خودروسازی ایران با سابقه ای طولانی , نقش مهمی در اقتصاد کشور و اشتغال زایی دارد . 

برترین شرکت های خودروسازی دنیا

شرکت آئودی

این شرکت که در سال 1909 در آلمان تاسیس شد , امروزه به یکی از برترین کمپانی های خودروسازی تبدیل شده است.

شرکت  AUDI

آئودی در سال 1909 در Ingolstadt، بایرن تاسیس شد، آئودی قطعا یکی از مهم ترین شرکتهایی است که طراحی، مهندسی، تولید، بازار و توزیع وسایل نقلیه در آلمان را به عهده دارند. این شرکت پس از تاسیس به نام بنیان گذارش اوت Horch به معنای ” گوش دادن ” نام گذاری شد. بعدها، در جولای 1909، Audio Automobilwerke راه اندازی شد. در سال 1932، این شرکت با شرکت DKW،  Horch و Wanderer ادغام شد تا  U Union Auto Union را تشکیل دهند. در حال حاضر، این رویداد چهار حلقه ارتباطی آرم آئودی را توضیح می دهد. از سال 1966، این شرکت بخشی از گروه فولکس واگن بوده است.

شرکت بنز

این شرکت در سال 1926 در شهر اشتوتگارت آلمان تاسیس شد. مرسدس بنز سازنده خودروهای لوکس آلمانی در بیش از یک قرن بوده است. قطعا یکی از قدیمی ترین سازندگان خودرو مرسدس بنز است. از همان ابتدا، مرسدس با ترکیب سبک نوآورانه و تکنولوژی، بازار را هدایت می کرد. با گذشت زمان، این شرکت لیست گسترده ای از مدل هایی از جمله اتومبیل های لوکس، کامیون، اتوبوس، لیموزین و وانت ها را وارد صنعت خودروسازی آلمان کرد.

شرکت BMW

این شرکت در سال 1916 در شهر مونیخ آلمان تاسیس شد. BMW مخفف  Bayerische Motoren Werke است. موفقیت حاصل تمرکز بر روی موتور، که توسط نسل های مهندس در طول سال ها بهبود یافته است.

BMW در سال 1929 به عنوان یک خودروساز تبدیل شد و از آن زمان تا کنون شناخته شده است.  BMW برای تولید اتومبیل های سواری، لوکس، نیمه شاسی، ورزشی و کامیون های وانت بسیار شناخته شده است.

 

 

آقای تبلیغ