آقای صنعت

تارنمای جــامـع نیازمنــدی های ایـــــــران و خرید و فروش اینترنتی

تصویر شماره بازاریابی تاثیرگذار (اینفلوئنسر مارکتینگ)
مقالات | آقای صنعت سه شنبه 9 اردیبهشت 1399 633بازدید

بازاریابی تاثیرگذار (اینفلوئنسر مارکتینگ)

بازاریابی تاثیرگذار یا اینفلوئنسر مارکتینگ , شیوه جدیدی از بازاریابی می باشد که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است . در بازاریابی تاثیرگذار، صاحبان کسب و کار به افراد تاثیرگذار که به آن ها اینفلوئنسر نیز می گویند , سفارش تبلیغ به شیوه‌ای هوشمندانه را می‌دهند. افراد تاثیرگذار، چهره‌های شناخته شده‌ در هر جامعه می‌باشند.

افراد تاثیرگذار یا اینفلوئنسرها به چهار دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: 
سلبریتی ها , متخصصان , بلاگر ها و میکرو اینفلوئنسر ها 

سلبریتی ها 

افرادی هستند که در حوضه ی فعالیت هنری یا ورزشی خود به شهرت رسیده اند و بیشتر مردم آن ها را می شناسند. معمولا کمپانی ها و شرکت ها ی بزرگ برای تبلیغات خود با سلبریتی ها قرار داد می بندند و این افراد به دلیل مبالغ درخواستی زیاد برای کسب و کار های کوچک مناسب نمی باشند.

همچنین این افراد به دلیل اعتباری که دارند معمولا تبلیغات فضای مجازی را نمی پذیرند و بیشتر در رسانه ملی ظاهر می شوند.

متخصصان

متخصصان گروهی از اینفلوئنسرها هستند که برخلاف سلبریتی‌ها، در یک موضوع خاص و حوضه کاری مشخص شناخته شده اند و بهترین کانال تبلیغاتی برای موضوع موردنظر شما می باشند.

شما می توانید به جای پرداخت مبالغ زیاد به سلبریتی هایی که بیشتر مخاطبان آن ها علاقه ای به حرفه و خدمات شما ندارند , یک فرد متخصص در زمینه فعالیت خود را پیدا کنید و تبلیغات خود را به او بسپارید.

بلاگر ها

بلاگرها در کنار تولید کنندگان محتوا در یک دسته از اینفلوئنسرها قرار می‌گیرند. منظور از بلاگر کسی است که در حال تولید محتوا , در رسانه شخصی خود است. در دنیا، یوتیوبرها سهم قابل‌ توجهی در تولید محتوا ی ویدیویی دارند و در ویدیوهای خود کسب و کارهای مرتبط را معرفی کرده و از آنها پول دریافت می‌کنند. 

در رسانه‌های اجتماعی دیگر افرادی که در یک حوضه، فعال هستند و انواع محتوا را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، در این دسته از اینفلوئنسرها قرار می‌گیرند. برای مثال تولید کنندگان محتوای ویدیویی طنز در یوتیوب و اینستاگرام، در این دسته از اینفلوئنسرها قرار می‌گیرند. اغلب اینفلوئنسرهای ایرانی که امروزه در حال کسب درآمد هستند، در این دسته جای دارند. علاوه بر افراد حقیقی، تولید کنندگان انیمیشن‌های سریالی در رسانه‌های اجتماعی هم جز این دسته هستند

میکرو اینفلوئنسرها

میکرو اینفلوئنسرها آخرین گروه از دسته‌بندی اینفلوئنسرها یا افراد تاثیرگذار هستند که در چرخه بازاریابی تاثیرگذار فعالیت می‌کنند. افرادی که نه به اندازه سلبریتی‌ها مشهور هستند و نه با تخصصی توانسته‌اند در کسب و کار خود موفق شوند اما در رسانه‌های اجتماعی مطرح هستند، جزو میکرو اینفلئونسرها قرار می‌گیرند.

این افراد از لحاظ تعداد مخاطب در بین سایر گروه‌ها، در جایگاه آخر قرار می‌گیرند و در اصل , کسب و کارهای کوچک، مشتری‌های این افراد هستند. متاسفانه در ایران هم بخش قابل ‌توجهی از افرادی که خود را اینفلوئنسر می‌نامند، در این دسته که کم ‌اهمیت‌ترین دسته بین افراد تاثیرگذار است، قرار می‌گیرند.
 

 

آقای تبلیغ