آقای صنعت

تارنمای جــامـع نیازمنــدی های ایـــــــران و خرید و فروش اینترنتی

مقالات | آقای صنعت یکشنبه 3 آذر 1398 393بازدید

مهندسی فروش

در دنیای امروز که عصر تکنولوژی است و دانش فناوری روز به روز گسترده و وسیع می شود، مهندسی فروش در مشاغل صنعتی نیز یک شغل در سطح جامعه و جوامع بشری شناخته شده است.

شخصی که اطلاعات فنی و تکنیکی کافی در مورد محصولی که قصد فروش آن را داشته باشد و دراین مورد، آموزشهای لازم را دیده باشد، مهندس فروش می نامند.

موفقیت یک مهندس فروش در درجه اول سطح دانش شخص و همچنین پیشرفت در بالا بودن سطح آگاهی و دانش به روز در این زمینه لازم می باشد. اما این نکته نیز خاطر نشان می شود که فروشندگی شخصی و مهندسی فروش به یک دیگر مرتبط هستند و این ارتباط شامل طیف بسیار وسیعی از فعالیتهای گوناگون می شود. این فعالیت های گوناگون از کارهایی مثل تحویل کالا به مشتری و دریافت سفارش ، که بنا به درخواست مشتری، در داخل شرکت یا بیرون از شرکت ( که این امر موجب شهرت و اعتبار شرکت می شود) کالا یا خدمات تحویل داده شود.

در مهندسی فروش نیز مانند دیگر مشاغل با به چند نکته توجه داشت که در ادامه به چند نکته قابل توجه پرداخته ایم :

  • تشخیص و تعیین مشتریان

برای فروش هر کالا مهندس فروش بایستی با تعداد زیادی مشتری بالقوه ارتباط برقرار کند. برای پیدا کردن مشتریان بالقوه می توان نام و نشانی آنها را از مشتریان فعلی گرفت. نوشتن مقالات و یا ارائه سخنرانی در محل هایی که جلب توجه می نماید و استفاده از شرکتهایی که مشتریان بالقوه در آنها حضور دارند، استفاده از روزنامه ها و مجلات راهنما و سود بردن از تلفن و پست و در نهایت حضور سرزده در دفاتر مختلف در این حیطه اثر گذارند.

  • ارتباط اولیه 

قبل از این مرحله مهندس فروش بایستی نهایت اطلاعات را در مورد شرکت خریدار به دست آورد . اطلاعاتی نظیر نیازهای سازمان، افرادی که در امر خرید اثر دارند، خصوصیات و سبک زندگی آنها. بعد مهندس فروش اهداف خود را به روشنی تعریف می کند که می تواند تنها محک زدن مشتری باشد یا ایجاد ارتباط عمیق یا در نهایت فروش آنی به مشتری.

  • برقراری ارتباط بلند مدت

این مرحله تاثیری که ارتباط اولیه بر روی خریدار می گذارد بیشتر است، به طوری که از اهمیت بالایی نیز برخوردار است و می تواند به یک رابطه بلند مدت منجر شود.

  • معرفی کالا و خدمات

که در واقع می تواند با ارائه شرحی از تاریخچه محصول از ابتدا تا به حال شروع شود و سپس در مورد مزایا و معایب کالا توضیح داده می شود. برای این کار مهندس فروش می تواند متنی را از قبل آماده کند که از حداقل اثر بخشی برخوردار است. در روش دیگر که مهندس فروش با برآورد نیازهای خریدار خود را آماده کرده است ، دست روی این نیازها می گذارد و با پیروی از یک طرح کلی کالا را معرفی می کند. در روش سوم مهندس فروش ذهنیت خود را بر ایجاد رضایت خاطر در مشتری تنظیم می کند و فرصت کافی به مشتری می دهد.

  • رفع مشکل 

مشتریان چون معمولا پول زیادی برای کالا می پردازند همه جنبه ها را در نظر می گیرند و ممکن است سوالات متعددی طرح کنند. این سوالات می توانند جنبه روانی داشته باشند یا جنبه فنی و اینجاست که در پاسخ به مشکلات فنی، دانش تکنیکی و تسلط مهندس فروش جلوه گر شده و کار وی را متمایز می کند. در واقع بخش مهمی از تمایز بین مهندس فروش و فروشنده معمولی در پاسخهای تخصصی ، دقیق و قانع کننده ای است که مهندس فروش در همین مواقع ارائه و فروش را محقق می کند.

  • امضای قرارداد فروش

مهندس فروش کارکشته با تیزبینی و مثبت اندیشی زمان مناسب برای ارائه پیشنهاد معامله را درک و با اعتماد به نفس آن را مطرح می کند. دیدن علائمی مثل تایید حرفهای فروشنده با سر توسط مشتری یا پرسش در مورد شرایط اعتبار خرید و قیمت و تخفیفها معمولا علائمی هستند که نشانگر تمایل خریدار به انجام معامله است.

  • ارزیابی و نظرسنجی

اطمینان یافتن از اجرای صحیح عملیات نصب و حمل و تامین خدمات مورد نیاز مشتری و پرسش از مشتری در مورد رضایت مندی اش در این مرحله از اهمیت برخوردار است و مشتری را برای خرید مجدد مشتاق می کند.

 

 

آقای تبلیغ