آقای صنعت

تارنمای جــامـع نیازمنــدی های ایـــــــران و خرید و فروش اینترنتی

 • شرکت دماگستر تولیدکننده انواع قطعات جانبی برج خنک‌کننده (کولینگ‌تاور) در بخشهای مختلف سیستم هوادهی (فن یا پروانه و کاهش دور)، بخش ریزش و پاشش آب (نازل،آب‌پخش‌کن و انشعابات داخلی) و سایر اجزای داخلی از جمله پکینگ(سطوح خنک‌کن) یا قطره‌گیر(المیناتور) می‌باشد. قطعات جانبی برج خنک کن تولیدی این شرکت در دسته‌بندی‌های متفاوت و دربرگیرنده کلیه لوازم یدکی مورد نیاز برای دستگاه خنک‌کننده آب می‌باشد. قطعه‌های هر مدل خاص از برج خنک کننده درهر دوره تعمیرات و نگهداری کولینگ خنک‌کاری باید تعویض و یا تعمیر می‌گردد.

  نکته‌مهم: تعویض قطعات جانبی تجهیزات صنعتی گاه نیازمند داشتن دانش فنی متخصصین خبره می‌باشد و البته که این موضوع نیز در برج خنک‌کننده باید توسط مختصصین مجرب صورت پذیرد.

  قطعات جانبی یک تجهیز صنعتی (همانند برج خنک‌کاری) وابسته به نوعیت و نحوه عملکرد یک دستگاه متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال قسمت ریزش و توزیع آب در یک برج خنک‌کننده مکعبی با بخش گردش آب در یک کولینگ‌تاور مخروطی کاملاً متفاوت می‌باشد و در نتیجه اجزای داخلی این مدل از برج‌های مکعبی و مدور نیز با یکدیگر متفاوت می‌باشد. سیستم توزیع آب در خنک‌کننده مکعبی از نوع نازل‌ ثابت برج خنک کننده و فشارپایین می‌باشد، حال آنکه بخش ریزش و چرخش آب در یک برج خنک‌کن مدور از نوع چرخشی (اسپرینکلر یا آبگردان برج خنک کننده) و از متریال فلزی طراحی می‌شود.

  نتیجه: اولین گام در تعویض قطعات جانبی تشخیص ظرفیت و نوع برج خنک کاری می‌باشد.

  لزوم تعویض قطعات برج خنک‌کننده

  برج خنک‌کننده به عنوان یک منبع برودتی وظیفه خنک‌کردن دستگاه‌های گرمازا را برعهده دارد و عموماً به صورت دائم کار (Continus) طراحی می‌گردد و از این رو در تماس دائمی با جریان ریزشی آب و جریان مکشی هوا می‌باشد.غلظت مواد محلول (TDS - Total Dissolved Solid) آب در اثر تبخیر دائم در این مدل خنک‌کن صنعتی دائماً در حال افزایش می‌باشد. افزایش میزان غلظت مواد محلول آب سبب ایجاد رسوب و گرفتگی در افشانک، پکینگ و کلیه اجزای داخلی برج خنک‌کننده می‌گردد. از طرفی دیگر آلاینده‌های محیطی و وجود گردوغبار در هوا در تماس دائم با قطعات جانبی کولینگ‌تاور سبب استهلاک شدید و ایجاد رسوب بیشتر می‌گردد.تابش مستقیم نور خورشید سبب تخریب آرام قطعاتی همانند فن یا پروانه ، قطره گیر و لوور می‌شود.

  بنابراین: تعویض و تعمیر دوره‌ای قطعات راهکار اصلی جلوگیری از تخریب اجزای داخلی برج خنک‌کننده و در نتیجه حفظ عملکرد این دستگاه خواهد شد.

 • ست کامل کاهنده دور وظیفه کاهش دادن دور خروجی موتور به میزان معین را بر عهده دارد. کاهش دور شامل پولی ، بلبرینگ کف گرد ، شافت انتقال قدرت ، فولی موتور و تسمه می باشد. سیستم انتقال قدرت عموماً با هدف تنظیم دور چرخشی پروانه در کولینگ تاور به کار برده می شود. کاهش دور برج خنک کننده انواع مختلفی دارد و با توجه به قطر پروانه ، نسبت دور و نوع کارایی (صنعتی یا غیر صنعتی) طراحی می شود. انواع سیستمهای کاهش دور رایج برج خنک کننده نوع گیربکسی و تسمه ای می باشد.

 • برج خنک کننده فایبرگلاس

فایبرگلاس امروزه بیشتر تولیدات صنعتی را معطوف خود کرده است و برج خنک کننده نیز از این قائده مستثنی نبوده است.در واقع کامپوزیت به کار رفته در تولید قطعات فایبرگلاس  از نوع FRP (Fiber Reinforce Polymer) می باشد که در اصل الیاف مقاوم شده شیشه و پلاستیک محسوب می شود و همچنین از دو عنصر اصلی الیاف و رزین تشکیل می شود. به بیانی ساده تر ساختار کامپوزیت بدنه برج خنک کن الیاف شیشه مقاوم شده توسط رزین های پلی استر می باشد. بدنه فایبرگلاس ابتدا در قالب مورد نظر هر ظرفیت به صورت کامل تحت پوشش الیاف ، رزین ، اروزیل و تیتان قرار گرفته و بعد از مدت ژل تایم و پخت از قالب اولیه برج خنک کننده جداسازی می شود . به منظور پخت و فرآوری نهایی قطعات بدنه را در تماس با تابش نورخورشید قرار می دهند.

دقت کنید !! نوع الیاف و رزین به کار رفته در ساخت قطعات فایبرگلاس برج خنک کننده بیشترین تاثیر را در کیفیت نهایی بدنه می‌گذارد.

الیاف فشرده فایبرگلاس در برج خنک کننده در دو تیپ کلی حصیری (مت) و سوزنی (مش) در قطعات بدنه به کار برده می شود. ترکیب این دو الیاف در تولید قطعات بدنه سبب افزایش مقاومت نهایی سازه کامپوزیتی در کولینگ تاور می شود. البته الیاف های پودری نیز تحت عنوان اروزیل یا پرکن در لایه های اول و آخر سبب ضدنفوذ شدن بدنه در مقابل آب می شود. تولید بدنه فایبرگلاس باید مطابق با استانداردهای لازم صورت پذیرد تا کیفیت مورد انتظار را داشته باشد.

برج خنک کننده فایبرگلاس در دو تیپ مکعبی و  مخروطی تولید و عرضه می گردد . برج خنک کننده فایبرگلاس هم اکنون جایگزین بسیار عالی نسبت به انواع کولینگ تاور بتنی و فلزی در صنعت و سیستم های تهویه مطبوع به شمار می رود. قسمت های مختلف بدنه خنک کن فایبرگلاس شامل فن استک ، پنل ، لوور ، ستونی و تشتک می باشد.

مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس

دسترسی آسان به بخش داخلی (پکینگ، قطره گیر،نازل و آب پخش کن)
عدم نفوذ پذیری و جذب حرارت توسط نیروی تابشی خورشید
عدم رسوب پذیری در مقابل تبخیر آب و افزایش مواد محلول
عدم پوسیدگی در مقابل جریان آب در داخل و گرد وغبار در بیرون
قابلیت اسیدشویی (رسوب زدایی تجهیزات داخلی)
سبک و دارای قابلیت حمل آسان
لرزش کم و فرکانس ارتعاش پایین به دلیل دمپ عالی ارتعاشات توسط الیاف شیشه

کاربرد برج خنک کننده در خنک کردن دستگاه‌های صنعتی

اکثر ماشین‌آلات صنعتی همانند کوره‌ها، بویلرها و توربین‌ها در چرخه‌کاری خود مقداری حرارت اضافی تولید می‌کنند. وظیفه برج خنک کننده صنعتی در چرخه این ماشین‌آلات و تجهیزات، جذب و دفع گرمای اضافی ایجاد شده می‌باشد. توربینهای گازی در پالایشگاه ها، کمپرسورهای هوا در نیروگاه‌ها و دیگ‌های بخار در صنایع از مهمترین تجهیزات خنک شده با کولینگ‌تاور به شمار می‌آید. وظیفه استخراج این انرژی حرارتی در برج خنک کننده به عهده سیال هوا است. کاربری ماشینهای برودتی دیگر همچون چیلر نیز در صنایع کوچک و بزرگ رایج می باشد. هزینه‌های بالا در مصرف انرژی و تعمیر و نگهداری دشوار چیلرها، سبب استقبال صنعت از برج خنک کننده شده است.

کاربرد برج خنک کننده در خنک کردن چیلرها

اکثر ساختمان‌ها و برج‌های بزرگ، ادارات، بانک‌ها و مراکز خرید دارای سیستم تهویه مطبوع مرکزی (HVAC) می باشند. در سیستم‌های سرمایش مرکزی از چیلرهای تراکمی یا جذبی جهت خنک کردن هوای داخلی محیط استفاده می‌کنند. گرمای جذب شده از یک منطقه توسط چیلر سبب افزایش دمای این ماشین برودتی می‌شود. کولینگ تاور با هدف کاهش دمای چیلر در این کاربری تحت عنوان برج خنک کننده چیلر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برج خنک کننده با تولید آب سرد و هدایت آن به کندانسور، موجب تعادل دمایی این تجهیز می‌شود. لازم به ذکر است که فقط چیلرهایی که دارای کندانسور آبی می باشند از برج خنک کننده در مدار کولینگ خود استفاده می‌نمایند. امروزه بیشتر چیلرهای تراکمی و تمامی چیلرهای جذبی دارای کندانسور آبی می‌باشند.

دسته بندی کلی انواع برج خنک کننده

برج خنک کننده مدارباز با ایجاد یک سطح تبادل تماس مستقیم بین هوا و آب سبب کاهش دمای آب می شود. در این مدل کولینگ تاور درصدی از آب دچار تبخیر شده و وارد هوای ورودی می شود و این موضوع سبب مرطوب شدن هوای محیط اطراف یا اشباع شدن هوا می گردد که بخاطر همین موضوع به آن برج خنک کننده مرطوب نیز گفته می شود. به عبارتی دیگر آب خروجی از نازل یا اسپرینکلر (آب‌ پخش کن) شروع به ریزش کرده و بر روی سطوح خنک کننده یا پکینگ در تماس با هوای خشک بیرون دچار تبخیر و کاهش دما می شود.

در این مدل کولینگ تاور یا برج خنک کاری، آب در یک چرخه تماماً بسته (Close) و بدون تبخیر در تماس با هوای خشک محیط خنک می گردد و از این رو به آن برج خنک کننده خشک نیز گفته می شود. این نوع از انواع کولینگ تاور به دلیل تماس مستقیم با هوای خنک محیط تابع دمای محسوس اقلیم محل نصب (دمای جوی محیط) می باشند. این نوع از برج های خنک کننده دارای سطوح انتقال حرارت از نوع شبکه های لوله و فین می باشند که آب در گذر از این شبکه در تماس با هوای ایجاد شده توسط فن یا پروانه، خنک می گردد.

نسل جدید کولینگ تاور که ترکیبی از سیستم خنک کننده مدار باز و مدار بسته می باشد برج خنک کن هیبریدی نام دارد. جریان آب اصلی در گذر از سطوح خنک کننده کویل بدون فین (در یک سیکل بسته) توسط یک جریان آب ثانوی (سیکل باز) قرار می گیرد و در این تماس گرما توسط نفوذ و هدایت انرژی از آب گرم داخل کویل به آب سرد مدار پاشش انتقال می یابد. مزیت بزرگ این مدل برج خنک کننده کاهش دمای آب تا نزدیکی دمای مرطوب محیط و در عین حال عدم رسوب گرفتگی و کاهش میزان مصرف تبخیر در کولینگ تاور می باشد.

 • رج خنک کننده جریان مخالف (کانتر فلو)

کولینگ تاور کانتر فلو دارای ورودی هوا از تمامی جوانب دستگاه می باشد که محل این ورودی‌های هوا در قسمت بالایی تشتک و بخش زیرین پکینگ‌ها می‌باشد. جهت جریان هوای خشک ورودی به انواع برج خنک کننده جریان مخالف در جهت مخالف با جریان آب پاششی از نازل می‌باشد. هوا در این مدل برج خنک کن از پایین (لوورهای کوچک) وارد می‌شود و از قسمت بالا (فن استک یا تنوره فن) خارج می‌شود. راندمان این مدل کولینگ تاور بسیار مناسب برای محیط‌های گرم و خشک می‌باشد. در شهرهایی همانند یزد، شیراز، مشهد، تهران، اراک ، قزوین، اصفهان که رطوبت نسبی هوا پایین می باشد این مدل بسیار کاربرد فراوانی دارد.

این نوع کولینگ تاور دارای دو ورودی اصلی در دو طرف می باشد که هوا در ورود به این بخش به صورت عمود بر جریان ریزشی آب در تماس با آب سبب خنک شدن این سیال می شود. برج خنک کننده جریان متقاطع بدلیل تماس هوای تازه و خشک در سراسر قسمت سطوح خنک کن دارای عملکرد بسیار خوبی در مناطق مرطوب می باشد. در مناطق شمالی و جنوبی کشور عزیزمان که به دلیل نزدیکی به دریای خزر ، عمان و خلیج فارس رطوبت محیط محل برج بالا می باشد از کولینگ تاورهای کراس فلو استفاده می شود. شهرهایی همانند اهواز ، ماهشهر ، بوشهر، بنادر جنوبی و شمالی کشور، رشت، گرگان و ... بسیار مناسب جهت کاربری این دستگاه می باشد.

اطلاعات آگهی

×